20 spotkanie uczniów ze szkół w Ilshofen i Zwierzyńcu

w ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży
W dniach od 22 do 29 września w naszym Zespole Szkół gościła grupa 40 uczniów
i 6 nauczycieli ze szkoły Hermann – Merz – Schule w Ilshofen w Niemczech. Grupa niemiecka przyjechała do nas w czwartek późnym popołudniem. Po długiej podróży uczniowie z Ilshofen przywitali się z naszymi uczniami, po czym udali się do ich domów na odpoczynek.
Następnego dnia wszyscy integrowali się podczas różnorodnych zajęć w szkole. Wymagały one wiele energii i zaangażowania, a chodziło o to, aby uczniowie lepiej się poznali. Dobrze bawili się w zabawach z animacji językowej, uczestniczyli w rozgrywkach sportowych oraz w zajęciach z tańca ludowego. Wspólnie uczyli się również ciekawej piosenki ludowej „Jadą goście” w języku polskim, co dla grupy niemieckiej było nie lada wyzwaniem. Po obiedzie i odpoczynku przyszedł czas na kolejne zadanie. Urocze zakamarki Zwierzyńca ukazywały stopniowo swoje oblicze podczas gry miejskiej, kiedy to pracując w grupach polsko-niemieckich uczniowie musieli odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań, a dodatkową trudnością było to, że były one w jęz. polskim i niemieckim. Pod koniec dnia natomiast poszczególne grupy w formie plastycznej przedstawiły swój kraj. Wszyscy zmęczeni, ale też uśmiechnięci, w dobrych nastrojach udali się do domów na odpoczynek.
Tradycyjnie już od wielu lat sobota jest dniem wędrówki. Szczególnie dla grupy niemieckiej ciekawe były piękne widoki roztoczańskiej przyrody. Zaskoczyła nas nieco pogoda, ponieważ w deszczu wędrowaliśmy przez panasowieckie pola. Ale na zakończenie z apetytem zjedliśmy ciepły posiłek.
Wieczorem tego dnia zebraliśmy się wszyscy w szkole, aby wspólnie świętować Jubileusz XX-lecia naszych spotkań polsko-niemieckich. Na uroczystość zaproszono wiele gości, wśród których znaleźli się burmistrz Braunsbach – pan Frank Harsch oraz burmistrz Zwierzyńca – pan Jan Skiba. Były liczne przemówienia, podziękowania, kwiaty i prezenty. Dyrektor Zespołu Szkół pan Jan Czochra przypomniał początki istnienia współpracy wymieniając przy tym osoby, dzięki którym była ona w ogóle możliwa i rozwijała się trwając nieprzerwanie przez wiele lat, dlatego też mogliśmy świętować w tym dniu 20 spotkanie. Nauczyciele z Niemiec przygotowali dla nas i zaprezentowali ciekawą piosenkę, a wszyscy uczniowie zaśpiewali razem piosenkę „Jadą goście”. Naszym gościom wręczyliśmy połowę obrazu przedstawiającą piękne drzewo będące symbolem naszej przyjaźni polsko-niemieckiej. Druga połowa została u nas w szkole i uzupełnia obraz, który otrzymaliśmy rok temu w Ilshofen. Mieliśmy okazję obejrzeć wspaniały koncert Zespołu Tańca Ludowego „Zwierzyniacy”, a od niego przecież wszystko się zaczęło. Było też przedstawienie „Alicja w krainie czarów” a właściwie w krainie języków, zaprezentowane przez uczniów naszej szkoły w jęz. angielskim, niemieckim i polskim. Miało ono jeszcze bardziej uświadomić uczniom, jak ważna jest nauka języków obcych.
W niedzielę uczniowie mieli więcej czasu na to, aby się bliżej poznać i razem spędzić czas. Rodzice naszych uczniów zadbali o to, aby goście poznali ciekawe miejsca w bliższej i dalszej okolicy, bo m.in. taki też jest jeden z celów naszej wymiany młodzieży. Uczniowie zabrali swoich gości do Zamościa czy Lublina, pokazali im również inne ciekawe miejsca na Roztoczu.
Wieczorem natomiast wszyscy wypoczywali, aby na drugi dzień mieć dużo siły na kolejną wyprawę. Poniedziałek był dniem pełnym dobrej zabawy w „Wiosce Fantasy” koło Przemyśla. Dotarliśmy do średniowiecznej wioski, gdzie wszyscy wspólnie musieli postarać się o to, aby pokonać przerażającą istotę z mgły i nie dać się jej schwytać. Potem uczniowie uczestniczyli w różnego rodzaju grach, jak np.” Kaczan”, strzelanie z łuku oraz walka na miecze. Wyczerpani, ale pełni wielu wrażeń wróciliśmy do domów.
Następnego dnia pokazaliśmy naszym gościom kolejną część uroczego Roztocza. Wędrowaliśmy przez las podziwiając „Szumy” na Tanwi, uczniowie szukali skamieniałości w kamieniołomach w Józefowie oraz odwiedziliśmy Górecko Kościelne, gdzie można było sprawdzić, ilu uczniów na raz zmieści się w starych dębach. Z dużym zainteresowaniem niemiecka grupa obejrzała również tamtejszy kościółek. Po posiłku w szkole w Wywłoczce wszyscy udali się do domów.
Środa była już ostatnim wspólnym dniem. Spędziliśmy go bardzo miło odwiedzając Olejarnię Świąteczną w Ruszowie. Gospodarz w bardzo ciekawy sposób zaprezentował nam proces produkcji oleju. Odwiedziliśmy również Dom Dziecka w Łabuniach, gdzie poczęstowano nas obfitym posiłkiem, po czym pokazaliśmy naszym gościom zamojską starówkę. Ostatnią tym razem szansą na integrację była szkolna dyskoteka.
Następnego dnia rano przyszedł czas na pożegnania, ostatnie rozmowy i uściski. Było wiele łez, więc z trudem trzeba było się rozstać, ale mamy nadzieję, że już za rok będziemy mogli znowu się spotkać, tym razem w Ilshofen.
Wspólnie spędzone dni były dla obu stron ciekawym doświadczeniem. Uczniowie musieli wykorzystać swoje umiejętności porozumiewania się w jęz. niemieckim i angielskim. Podczas wielu atrakcji i wycieczek poznawali się nawzajem, swoje zainteresowania, przyzwyczajenia, być może nawiązały się nowe przyjaźnie. Goście z zainteresowaniem obserwowali nasze życie szkolne oraz zwyczaje panujące w domach ich koleżanek i kolegów, próbowali polskich potraw i pełni nowych doświadczeń pojechali do domów, aby opowiedzieć o nich swoim rodzinom.
Nasze 20 spotkanie dobiegło końca, a możliwe było dzięki organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Zawsze wspierają nas w tym przedsięwzięciu lokalne władze, rodzice i wiele innych życzliwych osób, którym za okazaną pomoc i wsparcie bardzo serdecznie dziękujemy.

Opracowała: Joanna Bojda

Ten wpis został opublikowany w kategorii różne, wydarzenia, wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.