7. XVI Konkurs Wiedzy o Zwierzyńcu i Przyrodzie 25.02.2015r.
Jak co roku w naszej szkole dajemy wykazać się pierwszoklasistom. Tradycją jest już Konkurs Wiedzy o Zwierzyńcu i Przyrodzie. W tym roku odbywał się po raz XVI. Więcej→
6. Jeszcze raz o RPN
17 i 24 lutego 2015 odbyły się kolejne spotkania uczniów klas pierwszych z panią M. Tronkowską- pracownikiem RPN. Podczas spotkania pierwszoklasiści mieli okazję jeszcze raz – tuż przed Konkursem Wiedzy o Zwierzyńcu i Przyrodzie utrwalić, poszerzyć wiadomości o bogactwie, różnorodności przyrodniczej RPN.
5. Lekcja poza szkołą
14, 15 stycznia 2015 klasy pierwsze zwiedzały Leśny Ośrodek Nasienny w Zwierzyńcu. Ośrodek zajmuje się łuszczeniem, przechowywaniem i oceną nasion drzew leśnych.
Pan Adam Bielec – pracownik nadleśnictwa zapoznał uczniów z bogatą historią ośrodka w skład którego wchodzi: Wyłuszczarnia nasion( wyłuszczarnia istnieje od 1903r), Regionalny Bank Genów, Stacja Oceny Nasion. Uczniowie poznali cały proces łuszczenia nasion polegający na: podsuszaniu szyszek, transportowaniu do wyłuszczarni, wyłuszczaniu, oskrzydlaniu, oczyszczaniu nasion.
Następnie zapoznali się z metodami oceny żywotności nasion takimi jak: prześwietlenie rentgenowskie, krojenie, barwienie zarodka nasion, oceny zdolności kiełkowania nasion.
Kolejnym punktem tej niecodziennej lekcji był bank genów, w którym nasiona są przechowywane w odpowiednich komorach chłodniczych z temperaturą od -4 do -10 Celsjusza. W takich warunkach można przechowywać nasiona drzew iglastych przez 3 lata, a nasiona buka przez 10 lat.
Zwiedzanie ośrodka wywarło na wszystkich duże wrażenie, a zdobyte informacje przydadzą się uczniom podczas zmagań konkursowych 25 lutego.
4. Poznajemy drzewa pomnikowe
W dniach 4 i 7 listopada 2014 klasy IB i IC oraz 15. 12 2014r. uczniowie klasy I A podczas wędrówki po naszym mieście poznawali lokalizację drzew pomnikowych . Zapoznali się z ich nazwami i cechami gatunkowymi. Ten edukacyjny spacer zakończył się na terenie Nadleśnictwa Zwierzyniec, gdzie znajduje się małe arboretum . Była to okazja do poznania innych gatunków drzew i krzewów.
Zdjęcia IA
Zdjęcia IB
i Zdjęcia IC
3. Spotkania z przyrodą i zabytkami
29 października 2014 odbył się rajd rowerowy klasy Ib. Opiekunami wycieczki byli p. Edyta Kot i p. Sławomir Galarda.
Celem rajdu była promocja aktywności fizycznej, spotkanie z przyrodą, zabytkami Zwierzyńca i okolic, jak i integracja klasy. Rajd rozpoczął się od informacji na temat zasad bezpieczeństwa naszej wycieczki oraz omówienia jej trasy. Wyruszyliśmy do Florianki (widzieliśmy drzewo pomnikowe – Dąb Florian, konie z Ośrodka Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego), następnie do Górecka Kościelnego (podziwialiśmy modrzewiowy kościół parafialny, kapliczkę na rzece Szum czy pomnikowe dęby szypułkowe). W Górecku Kościelnym zjedliśmy również posiłek. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na deptaku w Zwierzyńcu, by podziwiać kościół Na Wodzie, budynki należące do Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska, pomnik walki z szarańczą czy pomnik psa Marysieńki.
Rajd możemy uznać za udany, gdyż wszyscy uczestnicy ukończyli go o własnych siłach (pomimo dość długiej trasy). Pogoda (chociaż chłodno, to jednak słonecznie) i humory dopisały.
Sławomir Galarda
2. Spotkanie dotyczące RPN i gatunków inwazyjnych
obcego pochodzenia zagrażających rodzimej przyrodzie
Spotkanie odbyło się w naszej szkole miało charakter prezentacji jak również warsztatów.
Pani Małgorzata Tronkowska i Bogusław Radliński – pracownicy RPN przybliżyli pierwszoklasistom walory przyrodnicze RPN. Przedstawili rośliny inwazyjne zagrażające rodzimej przyrodzie. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży.
1. Heppening „Dotknij drzewo”
Uczniowie poprzez symboliczne dotknięcie drzew znajdujących się w pobliżu naszej szkoły wyrazili szacunek wobec ich potęgi, wartość ich istnienia. Była chwila refleksji nad ich znaczeniem w przyrodzie, środowisku człowieka.