Bezpieczna i przyjazna szkoła

Gimnazjum Publiczne im. Róży Zamoyskiej przystąpiło do realizacji Rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, który został zatwierdzony 06.10.2014 r.

Program realizowany będzie w latach 2014 – 2016, jest on kontynuacją wcześniejszego Rządowego programu na lata 2008 -2013 „Bezpieczna i przyjazna szkoła” a także działań podjętych w 2013 r. w ramach kierunku polityki oświatowej państwa „Wzmacnianie bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych” oraz priorytetu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rok Bezpiecznej Szkoły”.

Program „Bezpieczna i przyjazna szkoła jest skorelowany z dziesięcioma innymi rządowymi programami, między innymi z „Programem ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce”. W związku z tym nasza szkoła w tym roku przystąpiła do V edycji programu edukacji antytytoniowej „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Koordynatorem programu na szczeblu powiatowym jest Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Zamościu, a w naszej szkole pedagog. Program będzie realizowany w formie pięciu zajęć warsztatowych w klasach drugich, przeprowadzą je pedagog, nauczyciele biologii, nauczyciele wychowania fizycznego, pielęgniarka szkolna oraz zaproszeni specjaliści z instytucji wspierających pracę szkoły np. z: OIK w Zwierzyńcu, PPP Nr 2 w Zamościu, PSSE w Zamościu, Policji z miejscowego Posterunku i KMP w z Zamościa. Zwracamy się z serdeczną prośbą do Rodziców naszych uczniów aby aktywnie wspierali szkołę w realizacji w/w programów i współpracowali w tym względzie ze szkołą.

Dokładny harmonogram realizacji programu „Znajdź właściwe rozwiązanie opracowany zostanie do końca listopada i zamieszczony na naszej stronie” natomiast cele programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” i ich realizacja zostaną zamieszczone w Szkolnym programie profilaktyki.

Przypominamy, że 3 czwartek listopada (w ty roku wypada on 20.11.14) z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza od 1974 roku, obchodzony jest Światowy Dzień Rzucenia Palenia W Polsce ten Dzień obchodzimy od 1991 roku. Akcja organizowana jest przez warszawskie Centrum Onkologii i Fundację Promocja Zdrowia. Według danych przekazanych przez fundację

w czasie ostatnich kilkunastu lat ponad 3 milionom Polaków udało się zerwać z nałogiem.

 

Pedagog szkolny U. Gondek

Ten wpis został opublikowany w kategorii pedagog, programy, różne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.