XVII KONKURS WIEDZY O ZWIERZYŃCU I PRZYRODZIE

W piątek 12.02.2016r., odbył się konkurs dla klas pierwszych propagujący wiedzę o Zwierzyńcu, tutejszych okolicach, Roztoczańskim Parku Narodowym i całokształcie piękna naszej przyrody. Konkurs jest elementem programu edukacji regionalnej „Bliskie spotkania z przyrodą, historią i kulturą naszego regionu” realizowanego w naszej szkole. Między klasowa rywalizacja i niesamowity doping (jakiego nie było od lat!) zasługują na to pisemne udokumentowanie.

Konkurs poprzedził występ Karoliny Kimak (II B), która oddała artystyczne tchnienie w wierszu J. Tuwima „Dwa wiatry”, oraz piosenka laureatka z poprzedniego roku (II B). Następnie p. dyrektor Jan Czochra powitał serdecznie zaproszonych gości: p. burmistrza Jana Skibę, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Zwierzyńca p. Franciszka Cieplaka, pracownika RPN p. Małgorzatę Tronkowską, pracownika Nadleśnictwa Zwierzyniec p. Krystynę Kozłowską, pracownika Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej p. Agnieszki Maciocha i przewodniczącego Rady Rodziców naszej szkoły p. Zbigniewa Rugałę, a następnie zaprosił do konkursowego jury p. Małgorzatę Tronkowską, p. Krystynę Kozłowską, p. Franciszka Cieplaka i p. Agnieszkę Maciocha.

Po tym krótkim wstępie pierwszaki ukazały swój talent artystyczny w przygotowanych przez siebie scenkach związanych z ekologią i ochroną środowiska. Świetnie odegrane scenki sądu nad „Panią Śmieciarską” i dialogów między „ buntującymi się nastolatkami” dały dużą trudność jury w ich ocenie. W międzyczasie publiczność zagrzewała swoich podopiecznych do walki bojowymi okrzykami. Po tym zaczęła się część pytań dla drużyn klasowych o RPN i przyrodzie Roztocza. W tej części konkursu pozostali uczniowie klasy IA i IB musieli także wykazać się dużą wiedzą, różnymi umiejętnościami i kreatywnością, m.in.: rysowali obuwika z zasłoniętymi oczami, przypomnieli obecnym na sali, gdzie w Zwierzyńcu znajdują się drzewa pomnikowe, rozwiązali krzyżówkę, dopasowali 15 gatunków zwierząt do właściwej gromady i oczywiście zagrzewali przygotowanym dopingiem drużyny klasowe do walki- to wszystko na ocenę!

Pierwszą część zmagań zakończyła prezentacja autorskich piosenek związanych z tematyką konkursu. Utalentowani muzycznie przedstawiciele klas „wymietli” ze sceny wszelką wokalną konkurencję (X Factor dla nich to za mało…). Piosence kl. IA towarzyszył sympatyczny rowerzysta, a piosenkę kl. IB okrasił genialny układ taneczny! Tuż po tym krótkim (niestety!!!) przedstawieniu swoich twórczych i wokalnych możliwości, po krótkiej przerwie, uczniowie przystąpili do drugiej części konkursu. Teraz wiedzą mogli wykazać się wszyscy kibice i uczestnicy odpowiadając na pytania przygotowane przez p. Agnieszkę Maciocha. W tym zadaniu najlepszym okazał się Michał Krzaczek z kl. IIIB i odebrał piękną, unikatową książkę „Zwierzyniec w starej fotografii”. Ku uciesze wszystkich zgromadzonych, klasa IB jeszcze raz żywiołowo wykonała swoją, decyzją jury zwycięską, piosenkę. Następnie drużyny odpowiadały na serię „pozaprzyrodniczych” pytań o Zwierzyniec i najbliższe okolice, a pierwszacy pozostający na „ławeczkach” ponownie popisywali się rozwiązując swoje zadania (układali puzzle, wykazali się znajomością zwierzynieckich ulic, rozwiązali krzyżówkę i rozpoznali na portretach postacie związane ze Zwierzyńcem). Tak czy siak rywalizacja była wielka, a konkurs zakończył się pokazem interesujących prezentacji multimedialnych o ciekawych miejscach w Zwierzyńcu i na Roztoczu.

Z trudnego zadania przeliczania punktów jury wywiązało się znakomicie i ogłosiło wyniki. Wygrała klasa IA (120 punktów), a drugie miejsce zajęła klasa IB (114 punktów).

Klasa IA odebrała główną nagrodę ufundowaną przez p. dyrektora w wysokości 500zł. Obie klasy za ogrom pracy włożonej w przygotowanie się do zmagań konkursowych nagrodziła także Rada Rodziców- za pierwsze miejsce kwotą 100zł, a za drugie- 200zł. Obie klasy otrzymały cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez RPN i Nadleśnictwo Zwierzyniec.

Konkurs przygotowały p. Joanna Ruda i p. Joanna Drapała i przeprowadziły przy pomocy uczniów z klasy IIIC: Angeliki Doroszewskiej, Kasi Grabowskiej, Ali Pacyk, Michała Świrgonia i Sebastiana Sitarza.

Zdjęcia z konkursu wykonane przez p. Piotra Łosiewicza można oglądać na stronie internetowej szkoły i na szkolnym korytarzu przy świetlicy.

To co zobaczyła i przeżyła opisała Wiktoria Załuska z klasy IIIC

Ten wpis został opublikowany w kategorii konkursy, różne, sukcesy, wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.